خواب نوزاد در ۱۲ ماهگی

انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

کودک شما حالا رسما یک کودک نوپاست! در سن ۱۲ ماهگی، کودکان کوچک قطعا می توانند در طول شب بخوابند و نیاز به هیچ تغذیه ای در طول شب ندارند. کودکی با جهش های بزرگ در زبان و راه رفتن، تغییرات رشدی متعددی را به همراه دارد. این تغییرات رشدی قطعا می توانند الگوهای خواب را تحت تاثیر قرار دهند. داشتن برنامه خواب منظم و پایبندی به برنامه خواب می تواند در رشد کودک  کمک زیادی کند. همچنین، ۱۲ ماهگی زمان مناسبی است که کودک اشیاهایی مانند پتو و اسباب بازی های مناسب سن و سال را در گهواره خود داشته باشد.

روتین خواب

ثابت نگه داشتن برنامه روزانه کودک نوپا مهم است! با در نظر گرفتن تمام تغییرات رشدی که فرزند کوچک شما احتمالا تجربه می کند، می تواند بسیار هیجان انگیز و در عین حال احتمالا چالش برانگیز باشد. 

کودک نوپای شما احتمالا قادر به برقراری ارتباط و حرکت باشد، که این چیزها می تواند نحوه مدریت کارهای روزمره شما را تغییر دهند. ثابت نگه داشتن روال خواب به او کمک می کند تا برخی از تغییراتی که ناشی از چالش رشدی است را پشت سر بگذارد. همچنین بدانید که زمان خواب  ۷:۳۰ بعد از ظهر هنوز هم برای کودک نوپای شما مناسب است.

به خواب رفتن

 کودک نوپای شما هرچقدربیشتر بخوابد، باعث میشود کودک شما بهتر بخوابد. و آن هایی که می توانند به تنهایی به خواب بروند، معمولا بهتر می خوابند. اگر کودک شما هنوز نیاز دارد که درست قبل از خواب غذا بخورد (بطری یا پستونک)، وقت آن رسیده است که غذا را به  قبل از برنامه خواب منتقل کنید و یا حتی به عنوان  یک میان وعده در نظر گرفت.

 این موضوع به خصوص در مورد کودکان نوپایی که به محدوده سنی ۱۵ تا ۱۷ ماه نزدیک تر هستند صدق می کند . بنابراین اگر کودک کوچک شما حدود ۱۲ ماهه است،زمان آن است که به این تغییر فکر کنید. و اگرکودک نوپای بزرگ تری دارید، این تغییر را شروع کنید. 

منتقل کردن غذا به قبل از برنامه خواب و حتی خارج از اتاق خواب را برای کودکتان  شروع کنید. برای یک کودک نوپای بزرگ تر، ممکن است بتوانید به سادگی ظرف غذا یا زمان صرف شده برای یک میان وعده را تغییر دهید.برای مثال ؛ اگر مقدارغذای مصرفی  برای کودک شما زیاد است، میتوانید مقدار غذایی که به او می دهید را در حدود ۳۰-۶۰ گرم  در طی ۱ تا ۲ شب کاهش دهید

 ویا میتوانید چند دقیقه در طی ۱ تا ۲ شب کاهش دهید. شاید چند شب اول که به خواب می رود کمی ناراحت شود – اما به آن پایبند باشید! 

مدت خواب

کودکان نوپا در حدود ۱۲ ماهگی به طور متوسط ۱۱ تا ۱۴ ساعت در هر دوره ۲۴ ساعته می خوابند. اگر فکر می کنید کودک نوپای شما بیش از حد می خوابد و علی رغم خواب زیاد در طول روز کاملا خواب آلود است، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. به طور مشابه، اگر می توانید بگویید که کودک شما خواب کافی ندارد یا کیفیت خواب ضعیفی دارد (مثلا به طور مکرر بیدار می شود یا خروپف می کند)با ارائه دهنده خدمات بهداشتی تماس بگیرید. بدانید که کودکان نوپا، هرچه بیشتر بخوابند، بهتر می خوابند. 

همچنین، هنگامی که کودکان نوپا خواب کافی ندارند، ممکن است بیش از حد فعال باشند و به جای به خواب رفتن آسان، زمان بیشتری برای به خواب رفتن داشته باشند.

خواب‌های شبانه

آیا کودک نوپای شما هنوز در طول شب بیدار است؟

فکر کردن به این که کودک شما چگونه در زمان خواب به خواب می رود، به شما کمک می کند تا خواب شبانه او را تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر کودک شما همیشه در زمان خواب از یک آرام بخش برای به خواب رفتن استفاده می کند، باید از همان ارام بخش برای بازگشت به خواب استفاده کنید

 این بدان معنی است که شما می خواهید مطمئن شوید که آیا کودک شما می داند که چگونه از حالت کاملا بیدار به  خواب کامل برود بدون اینکه حتی یک فرد بالغ در اتاق باشد. یک راه دیگراین است که مطمئن شوید محیط او در طول شب با محیط او در زمان خواب یکسان است. بنابراین، اگر او پتوی مورد علاقه خود را در زمان خواب دارد، مطمئن شوید که کل شب به آن دسترسی دارد.

 همچنین دقت کنید که او از خواب بیدار نشود زیرا از نظر جسمی ناراحت است. اگر شنیدید که او خروپف می کند، اگر به نظر می رسد که او سخت برای نفس کشیدن تلاش می کند، یا اگر فکر می کنید که او چیزی شبیه سرماخوردگی دارد، حتما با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

چرت زدن

بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی، بچه های کوچک به سمت تنها یک چرت زدن در روز حرکت می کنند. هنگامی که آن ها از ۲ چرت زدن به ۱ چرت زدن در روز می رسند، معمول است تعداد چرت زدن بچه های کوچک تر بالا و پایین شود- گاهی اوقات به ۲ چرت زدن نیاز دارند و روز دیگر با یک چرت زدن مشکلی ندارند. وقتی بچه ها در روز یک چرت می زنند، معمولا از حدود ساعت ۱ بعد ازظهر شروع می شود و ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد. چند کار هست که می توانید انجام دهید تا به او کمک کنید تا به یک چرت در روز برسد. ابتدا سعی کنید بعد از ناهار چرت بزنید. شما می توانید ناهار را هر چه زودتر شروع کنید، سپس طی دو یا سه روز حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را ادامه دهید تا زمانی که به یک چرت در حدود ساعت ۱ بعد از ظهر برسید. برنامه خواب کودک خود را شبیه به برنامه خواب خود نگه دارید و از او بخواهید هربخواهد میتواند  در جایی که شب می خوابد چرت بزند. این کار به او کمک می کند تا کمی راحت تر بخوابد.

خانواده و محیط زیست

کودک نوپای شما احتمالا مهارت های زیادی کسب می کند – مثل اولین قدم ها و اولین کلماتش! ؛نقاط عطف معمول رشد قطعا می توانند بر خواب تاثیر بگذارند. ثابت نگه داشتن برنامه روزانه به این تغییرات تکاملی کمک خواهد کرد. همچنین، کودک شما اکنون به اندازه کافی بزرگ شده است که یک پتو یا اسباب بازی در گهواره خود داشته باشد. استفاده از پتوی مخصوص یا اسباب بازی مناسب با سن در طول برنامه خواب می تواند یک انتقال مفید برای او در هنگام خواب باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *