خواب نوزاد در ۴ ماهگی

انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

مدت زمان خواب در ۴ ماهگی، مشابه ۳ ماه یعنی در حدود ۱۱ تا ۱۵ ساعت در طول ۲۴ ساعت است. کودکان در ۴ ماهگی اغلب ۳ تا ۴ چرت در روز می زنند که هر کدام حدود ۲ ساعت پس از آخرین بیدار شدن است. با این حال برخی از کودکان دو چرت کوتاه تر خواهند داشت که یکی در صبح (از ساعت 9 یا 9:30 صبح) و دیگری در بعدازظهر (از ساعت 2 یا 2:30 بعد از ظهر) می باشد.

 

برنامه خواب منظم 

اگر هنوز برنامه خواب خود را شروع نکرده اید، اکنون زمان خوبی است! 

سعی کنید کودکان بین ساعت 7 تا 8 بعد از ظهر بخوابد. بدانید که به خواب رفتن کودکان بعد از ساعت ۹ شب سخت تر است چرا که هر چه دیرتر بخوابد و خسته تر باشد، به خواب رفتن برای او سخت تر خواهد بود. 

برای داشتن برنامه خواب منظم سه تا چهار فعالیت که از آن ها لذت می برد را انتخاب کنید و هر شب به ترتیب انجام دهید. علاوه بر این برنامه روزانه خود را کوتاه کنید. مثلا غذا خوردن را به جای آخرین مرحله، اولین مرحله از برنامه روزانه خود قرار دهید تا از غذا خوردن و به خواب رفتن بعد از آن اجتناب کنید. 

 

به خواب رفتن

اکنون زمان خوبی است که به کودک خود کمک کنید تا به تنهایی به خواب برود. کمک به او برای یادگیری به خواب رفتن در زمان خواب، بدون حتی داشتن یک بزرگ سال در اتاق، به او کمک می کند تا برای مدت طولانی تری بخوابد و در مجموع خواب بهتری داشته باشد، چرا که وقتی به طور طبیعی در طول شب از خواب بیدار می شود، می تواند خود را به خواب بازگرداند. با این حال اگر این هدف شما و خانواده تان نیست، نگران نباشید. برخی از کودکان می توانند در طول شب بخوابند بدون اینکه نیاز باشد یاد بگیرند در زمان خواب خود را آرام کنند. 

 

خواب های شبانه

همه کودکان در طول شب ۲ تا ۶ بار به طور طبیعی بیدار می شوند. برخی از نوزادان در طول شب از خواب بیدار می شوند و سپس خودشان به خواب می روند، بدون اینکه گریه کنند و به بزرگسالانی که از آن ها مراقبت می کنند هشدار دهند. اما برخب کودکان که در طول شب به طور طبیعی بیدار می شوند، برای بازگشت به خواب به کمک نیاز دارند. برای مثال ممکن است برای خوابیدن نیاز به غذا خوردن یا تکان خوردن داشته باشد زیرا در زمان خواب به آن عادت دارد. 

کار کردن برای کمک به کودک شما که به تنهایی به خواب برود، به او کمک می کند تا بتواند به تنهایی در طول شب به خواب بازگردد. 

چرت زدن

کودکان در این سن عموما یکی از دو برنامه چرت زدن را دارند که در مجموع حدود ۳ تا ۴ ساعت خواب در طول روز دارند. 

  1. برخی از نوزادان در طول روز چندین چرت کوتاه می زنند که هر کدام ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد و هر کدام حدود ۲ ساعت پس از بیدار شدن شروع می شوند. آن را به عنوان یک قانون ۲ ساعته در نظر بگیرید. 
  2. برخی دیگر دو چرت طولانی تر در یک برنامه ثابت صبح و بعدازظهر می زنند. این کودکان در حدود ساعت 9 یا 9:30 صبح و دوباره در حدود ساعت 2 یا 2:30 بعد از ظهر چرت می زنند. 

سعی کنید اجازه ندهید کودکتان خیلی بیشتر از ساعت ۴ بعد از ظهر بخوابد، زیرا خوابیدن در این زمان ممکن است با توانایی به خواب رفتن در زمان خواب شبانه تداخل داشته باشد.

 

خانواده و محیط زیست

در این سن زمان آن رسیده که کودک را به یک گهواره منتقل کنید. همچنان به قرار دادن کودک خردسال خود بر روی یک سطح صاف بدون هیچ بالش، رختخواب نرم، تخت خواب یا اسباب بازی ادامه دهید.

همچنین مهم است که در مورد دیگر عناصر محیط خواب کودک خود فکر کنید. برای مثال، مطمئن شوید که او خیلی گرم نیست. محدوده مناسب برای دمای اتاق برای کودک خوابیده، ۶۸ تا ۷۲ درجه فارنهایت است. در نهایت اگر هنگام خواب از موسیقی استفاده می کنید، مطمئن شوید که صدای آن خیلی بلند نیست و یا بعد از خاموش شدن به خواب می رود یا اینکه موسیقی تمام شب روشن می ماند. این به این دلیل است که کودکان به آنچه که هنگام به خواب رفتن در اختیار دارند، کاملا عادت می کنند. سپس، هنگامی که در طول شب بیدار می شوند، ممکن است برای بازگشت به خواب به آن نیاز داشته باشند.

 

الگوهای کلی خواب

برای داشتن الگوی خواب منظم اندکی صبر کنید! کودک شما هنوز فوق العاده جوان است. 

انتظار می رود کودک شما در دوره های کوتاه (۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت) در طول روز و شب بخوابد. با این حال، تنوع فردی زیادی وجود دارد. اگر کودک شما هنوز شب ها و روزهایش را با هم می گذراند، حتما او را برای غذا خوردن در طول روز بیدار کنید، خود نیز پر سر و صدا باشید و مطمئن شوید که او نور صبح زیادی دریافت می کند. در شب، چراغ ها را کم کنید و زمان بازی را به حداقل برسانید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *